Postovani Doktore, moj suprug i ja smo u braku 2.5 godine i sve to vreme  pokusavamo da zatrudnim. Otisli smo kod specijaliste za oplodnju  (nalazimo se u Kanadi) koja je uradila sve pretrage i kod mene je sve u  redu ali kod mog muza je spermogram strasno los. Ima samo 38%  pokretnih, 40 miliona i nijedan normalnog oblika (od tih 40 milion  valjda se za test pregleda 200). Ona je odmah bez nekih daljih pretraga  predlozila inseminaciju. Mi smo odlucili da sacekamo 3 mjeseca, da  suprug uzima vitamine i totalno eliminise alkohol te da ponovimo test  (posto je par dana pre testa imao grip). Da li postoje sanse da se  spermogram popravi dovoljno za prirodnu oplodnji i sta nam vi  preporucujete. Hvala vam unapred.

    Odgovoreno: 23. 01. 2008.

    • Normalan spermogra preko 20 u ml, preko 40 u ukupnom volumen,  pokretljivost 4 razlicita oblika, Leukocita manje od milion u ml. Ove  podatke nemam iz vaseg spermograma.  Savetujem prvo da se urade testovi na infekciju brisevi uretre,sperma na  bakterije i ukoliko to postoji leciti infekciji i nakon toga uzimati  Vitamin E i Zn tbl i dva meseca posle te terapije ponoviti spermogram  Inseminacija vrlo bezazlena, jeftina a moze da pomogne.  Potreban je dateljniji pregled  dr Vojinov