Postovani dr Sasa molim za odgovor.Brine me moje zdravstveno stanje.Na  internetu sam pre dve godine procitao da cink zajedno sa b vitaminima  blokira dihidrotostesteron i time sam hteo da sprecim proredjenu  kosu.Pio sam cink tablete i b vitamine ali u dozvoljenim dnevnim  kolicinama oko 2meseca.Kasnije sam procitao da lekovi koji deluju na  blokadu dihidrotostesterona mogu izazvati njegovo trajno odsustvo i  ugroziti zdravlje.Razmisljam o tome da li sam napravio gresku.Znam da je  prostata povezana sa svim tim a vidim da ste veoma dobar strucnjak u toj  oblasti.Neznam ni kome bih se obratio da sve to proverim.Uglavnom ne  osecam se bas najbolje otprilike od tada.Smeta mi dnevna svetlost,lako  se zamorim a imam 30 god.,smeta mi vrucina,kad je sparno vreme nemam  vazduha,smeta mi ulazak i posle izlazak iz klimatizovanih  prostorija.Molim za odgovor da li je moguce da se desi trajno odsustvo  dht,koji su simtomi i posledice,kako otkriti , kako leciti i ako je  potrebno gde da se javim.Una!  pred zahvalan.

    Odgovoreno: 23. 01. 2008.

    • Vitamin B ne deljuje na prostatu. Zn je pozeljan jer deluje  antibakterijski i ujedno ima protektivno dejstvo u odnosu na karcinom  prostate, tako da ne postoji problem uzimanja cinka, niti vasi problemi  poticu od uzimanja tih lekova. Inace lekovi koji se koriste u lecenju  dobrocudnog uvecanja prostate sprecavaju pretvaranje testosterona u  dihidrotestosteron, a cink i B vitamin sigurno tonisu.  Budite bez brige.   dr Vojinov