MOLIM VAS ZA MIŠLJENJE O VELIKOM PROBLEMU. Moj suprug je u 22 godine  operisao nespuštene testise.Jedan je odstranjen,a drugi je ostao visoko  ingvinalno.Hormonski status: FSH=46,9 ,  testosteron=5,19 (2,8-8 ),free testosteron=32 (6,2-28) ,LH=24  (1,7-8,6),INHIBIN =6,5.  Taj preostali testis je hipoplastičan,ehogenije strukture,promera 30x15  mm.Biopsija tokom operacije nije rađena.  Već 7 godina u Beogradu urolog punkcijom nalazi dosta spermatozoida  slabije pokretnih i radi sa njima 2 IUI i 1 IVF.  Nakon odlaska kod druga dva urologa potpuno nam menaju dijagnozu.Oboje  tvde da u tom testisu nikada nije ni bilo spermatozoida obzirom na  veličinu,položaj,strukturu i očajan hormonski status.Plus kažu i da  tolike punkcije nisu smele biti rađene zbog potencijalnog maligniteta  testisa.Na naše insistiranje odrađena je punkcija na dva mesta finom  iglom(NFA) i nisu pronađeni nikakvi spermatozoidi .Predlaže se donor  IUI.  Sada smo jako zbunjeni obzirom da jedan urolog stalno punkcijom dobija  dosta spermatozoida,a da drugi tvrde da tu ne postoji ništa.Prvi urolog  bi nam ponovo radio IVF sa spermatozoidima koje bi opet našao punkcijom.  NE ZNAM KOME DA VERUJEMO:iako su ovi negativni zaključci po meni više  prihvatljivi.  Pokušali bismo da uradimo biopsiju testisa ali ne znam ima li svrhe  izlagati se tom trošku?  Po ovim nalazima,mislite li da ima šanse da se TESOM nešto nađe?

    Odgovoreno: 29. 12. 2007.
    • Povecanje FSH vise od 4 puta ukazuje da se radi o ostecenju testisa kojim  su oni u potpunosti ostecenji po pitanju fertiliteta.  Ne mogu sumnjati u nalaz ovih biopsija ,ali morate znati da je uspesnost  IVF oko 20%.  Inace, punkcije testisa ne mogu biti uzrok pojave karcinoma testisa.  TESA podrazumeva testikularno ekstrakciju spermatozoida - znaci punkciju.  Ukoliko postoje spermatozoidi dobijeni punkcijom uvek, uzimajuci u obzir  finansiski momenat, treba pokusati ponovo.