Doktore pre neki dan sam bio kod urologa na pregledu jer sam imao  ponekad  blagi topao osecaj u levom testisu. Naglasio bih da sam na neki nacin  hipohondar...  Medjutim dr, je u svom nalazu napisao "Penis i desni testis b.o. Levo  manja varikocela i otvoren ingvinalni kanal ali bez harnijacije.  DG- Varicocele testis l. sin  Uraditi: EHO bubrega i testisa, spermogram, UK i urin. Kontrola sa  trazenim nalazima"  Mozete li mi pojasniti dijagnozu koju je postavio dr, sta je to  varicocela? Dr je napomenuo da on nista bitno ne primecuje i da je jedino  moguce da imam prosirenu venu koja se leci lakim hiruskim putem pa me je  zato poslao da uradim spermogram jer u slucaju hiruske intervencije  spermogram je potreban. Ukoliko je vena stvarno uvecana da li je hiruska  intervencija neophodna i mozete li mi blize objasniti stanje kada je  prosirena vena. Unapred hvala na odgovoru

    Odgovoreno: 29. 12. 2007.
    • Varicocela predstavlja prosirenje vena , u 90 % levog testisa, sto je  uzrokovano anatomskim odnosima u organizmu, i kao posledica prosirenih  vena deo krvi se zadrazava u testisu, pregreva taj testis i dovodi do  ostecenja spermatozoida. Indikacija za operaciju je los spermogram ili  subjekitvne tegobe u vidu bola. Potrebno je uraditi spermogram, a nakon  toga odluciti da li treba uraditi intervenciju.   dr vojinov