Postovani doktore,  pisem u mamino ime jer sam zabrinuta i molim vas da mi sto pre  odgovorite.  Od 1988 je imala cistu na bubregu.Redovnim kontrolama je ustanovljeno da  je  ona vremenom pocela da se kalcifikuje a na drugom bubregu je nadjena  nekakva  supljina . Poslednji UZ nalaz kaze da to nije oroznala cista vec poveci  kamen(na desnom) a da to nije supljina vec 2ciste(na levom).  IVU nalaz je sledeci:  "Nativnim pregledom urotrakta jasno se diferenciraju senke m.psoasa i  oba  bubrega koji su delimicno u superpoziciji sa gasom u kolonu. Desno u  projekciji interpolarne regije izdvaja se prstenasta senka intenziteta  kalcijuma dijametra oko 32/20 mm. Desno pelvicno prisutno je nekoliko  manjih  flebolita.  Nakon i.v plasiranja kontrasta oba bubrega luce pravovremeno,  jednakomerno  i u dobroj koncentraciji. Obostrano interpolarno ka donjem delu bubrega  parenhim je zadebljao a desno lobulira lateralnu konturu /obs.diif.dg  pseudo  Tu , TU ili cista?/ Prstenasta kalcifikacija (najpre odgovara  kalcifikovanoj  cisti) ne ispunjava se kontrastom vec tokom citavog pregleda ostaje  transparentna.  Bilateralno se ne uocavaju znaci dilatacije niti deformacije  pijelokaliksnog sistema a vratovi casica za interpolarnu regiju  spasticni.  Ureteri su pravilnog toka ,lumena i prate se do usca u besiku.  Mokracna besike je normalnog kapaciteta, jasnih i pravilnih kontura bez  intraluminarnih defekatau punjenju kontrastom, sa impresijom na  svodu(verovatno uterusom).  Zakljucak:Zbog suspektne promeneu desnom bubregu predlaze se dopunski CT  pregled bubrega.  Cystis renis dex."  Ja Vas najlepse molim da nam rastumacite ovaj nalaz i kazete imamo li  razloga za brigu ?  Unapred hvala!

    Odgovoreno: 29. 12. 2007.
    •  Razloga za brigu nema ali je potrebno dopunsko ispitivanje. Cistese u  principo prate i ukoliko predju odredjenu dimenziju ili daju subjekitvne  tegobe mogu se punktirati ili cak operativno resavati. Bitno je da su to  ciste gde nema zadebljanja zida ili pojave drugog sadrzaja u njima, osim  vode. Ne treba ih dirati ukoliko ne daju smetnje. Da bi bili sigirni da se  radi samo o obicnoj cisti uradite i CT pregled bubrega cime cete svoju  brigu u potpunosti otkloniti.   dr Vojinov