Imam 29 godina i u 36 nedelji sam trudnoće. Na UZ u 35 nedelji(prethodni  je bio u 30 nedelji i nije bilo nikakvih problema) ginekolog je primetio  da  je bebina bešika uvećana i da postoji početak hidronefroze desnog  bubrega.  Rezultati ultrazvuku su:  Oba bubrega po 4 cm, odgovaraju gest. dobi  Levi bubreg bez diletacija sabirnog sistema  Sabirni sistem desno bubrega u celini proširen kao i desni ureter do  mokraćne bešike  Mokraćnu bešiku prazni ali se nakon toga sabirni sistem i desni  ureter  ne menjaju -7mm  Pol-ženski  Registruje se stenoza vezikoureteralnog spoja sa desne strane,  hidronefroza gradus III. Levi bubreg normalne sonomorfologije i funkcije   Jedan od ginekologa mi savetuje raniji porodjaj dok drugi da čekam. Niko  od njih mi naravno ne može dati odgovor na pitanje - šta da očekujem kad  se  beba rodi.Pitanja na koja se nadam Vi možete odgovoriti su:  Da li je ovo stanje (urološki gledano) opasno za bebu i da li raniji  porođaj može uticati na rešenje problema(ranije praćenje bolesti bebe)?  Šta mogu da očekujem kad se beba rodi (način, vreme, rezultate lečenja)?  U gradskoj bolnici u kojoj bi se porodila ne postoji dečiji urolog pa se  pitam da li je bolje da se porodim u bolnici gde postoji da bi se beba  pratila od prvog dana rođenja?  Unapred Vam ostajem zahvalna na odgovoru koji željno isčekujem

    Odgovoreno: 17. 12. 2007.
    • Mislim da treba da da se porodite redovno. Bubreg moze odredjeno vreme da  tolerise postojanje hidronefroze, tako da i porodjaj u ustanovi gde nema  urologa, nece predstavljati problem, jer inace se u takvim slucajevima ne  reaguje odmah po rodjenju. Problem hidronefroze jeste mogucnost ostecenja  tog bubrega. Sa takvom hidronefrozom on vec verovatno slabije radi, sto ne  znaci da se funkcija moze oporaviti po saniranju osnovnog uzroka - stenoza  vezikoureteralnog spoja. Znaci neophodan je pregled decijeg urologa po  otpustu iz bolnice i naravno resenje osnovnog uzroka, da ne bi doslo do  propadanja tog bubrega.