Imam dečaka od osam godina i imamo problem sa nespuštenim desnim   testisom.Tačnije dijagnoza je sledeća levi testis je retraktilan ali se   manuelno a i sam spušta u skrotum, ali desni se nalazi u sredini   ingvinalnog   kanala i vrlo otežano dovodi u skrotum, pri čemu se registruje fenomen   "praćke" i testis odlazi u kanal. Predočen je operativni zahtev,   što je u   redu.Moje pitanje je da li postoji mogućnost da je zbog toga moguće da je   taj desni testis oštećen i eventualno podložan nastanku tumora u neko   vreme   i da li se to prilikom operativnog zahvata može uočiti i ukoliko do toga   dođe šta preduzeti?Molim što hitniji odgovor.

    Odgovoreno: 28. 11. 2007.
    • Jedan od uzroka nastanka tumora testisa jeste i nespusten testis koji se vremenom usled dejstva pritiska i temperature ostecuje. Dovodjenje testisa u normalan polozaj je neophodno, ne da bi se sprecilo dalje ostecenje posto ono definitivno u osmoj godini postoji, vec da bi takav testis bio dostupan pregledu. U toku operacije ce se na osnovu izgeda testisa utvrditi da li je potrebna biopsija ili ne. Uglavnom, po zavrsetku operacije neophodno je dalje pracenje   Ass. mr sci med dr Sasa vojinov