Poštovani doktore,
    Moj otac ima 63 godine. Dijabetičar je 33 godine i od prvog dana na insulinu. U poslednje vreme ima problema s prostatom: otežano mokrenje, isprekidan mlaz, čest nagon za mokrenjem (krvi ili bolova nikada nije imao). Letos je bio na pregledu kod urologa, radjen je UZ i sve je bilo u redu. Dobio je prostamol i od toga mu je bolje. Danas je dobio rezultat tumor markera PSA koji je malo povišen -- 5,6. Dok čeka na ponovni UZ sl. nedelje, molim Vas da mi odgovorite da li ta vrednost znači da ima tumor, da li je to znak benigniteta ili maligniteta i šta bi još trebalo od analiza da uradi? Da li uopšte tumor markeri mogu da ukazuju i na nešto drugo osim tumora?
    Unapred zahvalna,
    zabrinuta ćerka!

    Odgovoreno: 01. 12. 2008.
    • PSA je tumorski marker, stvara ga samo prostata. Povisen je kada postoji karcinom prostate,ali i kda je prostata uvecana ili upaljena. Potrebno je zajedno sa PSA uraditi i njegovu frakciju f/t PSA i zajedno sa rektalnim pregledom , kao i UZ prostate koroz debelo crevo (TRUS), odluciti da li raditi biopsiju prostate i na taj nacin potvrditi ili iskljuciti karcinom dr vojinov

Komentari na pitanje: #16164

    • Dobar dan. Htela sam samo kratko pitanje da postavim. Moj otac je dijabeticar na insulinu. I pored dijabetesa ima jos nekih zdravstvenih problema. A sada mu se nazalost sumnja na tumor prostate. Htela sam samo da pitam s obzirom na njegove postojece zdravstene probleme, da li postoje neki nacini lecenja koji su koliko toliko bezbedni za njega. A ako postoje molim Vas ako mozete da mi kazete koji? Unapred hvala