Moj otac (56 god) je dijabetičar već 20 godina, 10 godina na inzulinu. Razvila su se sve komplikacije ove bolesti :nefropatija, retinopatija, gastroenteropatija, polineuropatija...Između ostalog već 2 godine ima adenom prostate i urinarne tegobe. Prilikom posete urologu, pre pola godine, na malo grublji način mu je uveden urinarni kateter i od tada on ima urinarnu inkotinenciju.
    Da li je moguće da je to stanje uzrokovano ovakvim uvođenjem katetera i oštećenja sfinktera, ili je pak jedan od simptoma polineuropatije i da li ga je moguće lečiti?
    Unapred zahvaljuje zabrinuta kćerka svog oca i studentica 5 godine medicine.

    Odgovoreno: 29. 11. 2008.
    • Obzirom da se radi o struktura koje se ne mogu na taj nacin povrediti, iskljucujem mogucnost ostecenja sfinktera kateterom. Obzirom da zbog promenan na nervima moze doci i do ostecenja poprecnoprugastog misica (nedovoljno zatvaranje vrata besike) lekovi tipa Detrusitola koji smanjuju kontraciju besike mogu biti od pomoci kod nekih pacijenata. Pije se jednom dnevno. dr Vojinov