Postovani doktore, molim Vas za pomoc, savet. Moj problem se sastoji u sledecem, 09. 02. 2007. radio sam ultrazvuk abdomena, sve je u redu osim: "U glavi desnog pasemnika se vidi cista velicine 15mm." Na pregledu kod doktora utvrdjeno je sledece: " St localis genitalis: Desno cista promera 2.0 cm u predelu glave epididimisa, testis je bez promena. Nema znakova varikocele i/ili ingvinalne hernije." Doktor mi nije nista rekao kako je doslo do ove ciste, da li i kako je treba leciti, koje su moguce posledice...? Molio bih Vas da mi to pojasnite i date neki savet za ubuduce. Unapred zahvalan Ivan

    Odgovoreno: 10. 03. 2007.
    • Ciste epididima predstavljaju dobroćudna oboljenja čija terapija nije potrebna ukoliko ne narastu do dimenzije koje prave smetnju pri seksualnim odnosima ili estetsku smetnju. Inače se ne operašu kod mlađih osoba. Ispinjene su vodom (eventualno sprmatozoidima) i nastaju proširenjem kanala epididima. Najčešće se javljaju u glavi epididima. Nemaju eventualne posledica u smislu maligne transformacije ili uticaja na fertilitet.