Postovanje, Molila bih da mi date savete za lecenje ove bakterije. Konstatovana mi je bakterija u urinokulturi pre pola godine. Pila sam Pipen, Baktrim i primala injekcije Gentamicin. Imam je 100 000, smanji se na 10 000 pa se opet poveca...
    Hvala, Slavica

    Odgovoreno: 10. 03. 2007.
    • Escherichi coli je najčešći uzročnik infekcija urinarnih puteva ( 90%). Kod nekih žena se javlja češće, što je posledica većeg broja receptora u vagini za tu bakteriju ili manji broj antitela za istu. Bakterije prodiru iz debelog creva u vaginu, potom u uretru (mokraćni kanal) i izazivaju infekcije mokraćnih puteva (češće kod žena zbog kraćeg mokraćnog kanala). Za lečenje infekcije potrebna su tri antibiotika, po deset dana prema urinokulturi. Ukoliko se u nekoliko navrata pojavi infekcija, potrebno je započeti i sa supresivnom terapijom tokom 6 meseci (nedelju dana u mesecu, smanjena doza nekog antibiotika).