Poštovani doktore,
    Imam sina od 14 g. koji je rodjen sa anomalijom urinarnog trakta (mali bubreg, megaureter i divertikulum bešike). Operisan je u dobi od 3 godine i nakon operacije nije imao urinarnih infekcija. Svake godine ide na kontrolu kod nefrologa, UZ je pokazao da levi, manji bubreg raste, mada nikada neće moći da bude veličine kao desni, a sintigrafija je pokazala da je kapacitet levog bubrega 25%, desni je zdrav. Ove godine mu je radjen uroflou koji je pokazao da nepotpuno prazni bešiku, odnosno da kada se ispiški bešika ostaje 40% puna. Nema urinarnih infekcija, ni čestih nagona za mokrenjem. Da li je potrebno uraditi urodinamiku i kako se ovaj poremećaj može izlečiti?

    Odgovoreno: 18. 11. 2008.
    • Postoje lekovi koji se mogu dati kod povecane kolicine rezidualnog urina,ali urodinamika predstavlja dijagnosticku metodu kojom se utvrdjuje da li taj zaostatak potoce od problema ispod besike (prostata) ili je problem u samoj besici (smanjene kontrakcije,neurogena besika-) i prema tom se i odredjuje vrsta terapoje. Inace uroflowmetrijom se ne moze odrediti kolicina mokrace koja zaostaje u besici vec se odredjuje samo brzina protoka mokrace. UZ je moetoda izbora za odredjivanje rez urina. dr Vojinov