Poštovani doktore,
    imam ćerku od 9g, koja ima funkcionalni poremećaj mokrenja...u 4-toj godini je u urinu prvi put pronadjena bakterija e. coli....koja se posle lečenja uporno vraćala....uglavnom u jesen....konačno se oslobodila toga, inače je lečena na pedijatriji i poštovali smo terapije i savete lekara....na ultrazvuku bubrega i bešike (pre i posle pražnjenja), prikazano je da su citiram: " bubrezi su obostrano normalne veličine, dobro diferenciranog parenhima, levo bez dilatacije PK sistema, a desno je diskretno dilatirana donja grupa čašica. Mokraćna bešika je dobro distendirana, difuzno je umereno zadebljalog zida, a nakon mikcije zaostaje manja količina urina (oko30ccm)" . Sada je doktorica šalje na statičku scintigrafiju bubrega...ja znam da je ova metoda dijagnostički odlična i pouzdana, ali se plašim kontrasta, radiofarmaka ili kako se već zove, koji se ubrizgava u venu, jer on sadrži radioaktivni materijal tehnicijum, kombinovan sa DMS kiselinom (koja se koristi koliko ja znam i za detoksikaciju).....ne bih voleo da bez neke preke potrebe dete ide na jedno takvo snimanje, posebno zbog tehnicijuma....znam da su to vrlo male doze, da se brzo izbacuju iz organizma i sl..... moje pitanje bi bilo: da li postoji neka bezbednija dijagnostička metoda? npr MR ili slična, novac nije problem.....ako nema alternative i dete mora da ide na scintigrafiju, da li to može imati posledice po njeno zdravlje? Da li su radjena neka istraživanja o tome? (moram napomenuti da u mojoj porodici bilo malignih bolesti i tumora, ali nijednog bubrežnog bolesnika).....
    Unapred zahvaljujem na odgovoru!

    Odgovoreno: 18. 11. 2008.
    • MR nece pomoci u ovom slucaju, posto je potrebnoi da se odredi funkcionalna sposobnost tog bubrega. Nije retkost da se mala deca salju na ovakve preglede i doze su prilagodjene njihovom uzrastu i telesnoj tezini. Mislim da nema razloga za strah. dr Vojinov