Moj otac ima problema sa prostatom vec skoro dve godine.Lecio se samo sa   cajevima i biljnim kapsulama,sve do jula ove godine kada je imao jaku   upalu.Bio je kod urologa i on je konstatovao da mu je prostata uvecana i  prepisao mu je terapiju (injekcije   geramicin,speman,kornam,dovicin).Inace,prostata mu je tada bila oko 6   cm,homogena i elasticna.Patoloski nalaz-uredan.Kontrolu je obavio   13.septembra,prostata je preko 5 cm,jasno   ogranicena,elasticna,homogena.Mokracna besika zadebljalog zida,bez drugog   patoloskog nalaza.Tada mu je urolog preporucio da nastavi da uzima kornam   i   speman,i da uradi PSA antigen,i za dva meseca da doje na   kontrolu.Medjutim,otac je pre nedelju dana uradio PSA antigen i on je   12,76   ng/ml.Danas je bio opet kod urologa,prostata se nesto uvecala:5,5 cm,jasno   ogranicena i elasticna.Mokracna besika je zadebljalog zida,be drugog   patoloskog nalaza.Preporuceno mu je da nacini TR uz biopsiju.Urolog smatra   da nije kancer(rektalno nije nista opipao),ali da savetuje !   da se uradi biopsija zbog visokog PSA.   Da li vi smatrate da bi trebalo sacekati sa biopsijom,mozda ponoviti PSA   kroz desetak dana?   Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 18. 10. 2007.
    •

      PSA je tumorski marker i povisen je kod upale prostate, velikih prostata,  ali kod karcinoma prostate. U spoju rektalnog pregleda, TRUSa i PSA se  odlucuje da li raditi biopsiju ili ne. Kao izbor pre biopsije postoji  mogucnost uvodjenja antibiotika jos mesec dana i nakon toga da se ponovi  PSA. Ukoliko i dalje bude preko 4 ng/ml uraditi biopsiju.   Ass.mr sci. med. dr Sasa Vojinov