Poštovani dr,
    2 godine sam u braku i nemamo dece. Radio sam spermogram i u njemu nema spermatozoida. Ultrazvučni pregled: oba testisa homogena, desni testis volumena 36mm, levi testis 40mm. Radio sam analizu hormona i rezultati su sledeći: FSH 3.3 IU/I, LH 2.2 IU/I, Testosteron 5.5 ng/ml. Imam uput da radim kariotip. Molim Vas da mi kažete: 1. Šta se utvrđuje kariotipom? 2. Šta znače rezultati hormona? 3. Šta treba raditi dalje?
    Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 05. 10. 2008.
    • Kariotipom se odredju genetski materijal kojim se moze utvrditi postojanje neke od genetski bolesti koje mogu dovesti do pojave odsustva spermatozoida. Potrebni su itestovi na infekciju, UZ vena testisa, AT prostiv sopstvenih psermatozoida itd. dr Vojinov