Molim Vas za hitan odgovor. Mom prijatelju je desni testis povećan i ima bolove. Živi u inostranstvu. Bio je kod urologa i on je konstatovao virusnu infekciju nepoznatog porekla. Prepisali su mu antibiotike (na 12 sati), lekove protiv bolova, mirovanje i kontrolu za 10 dana. Mom prijatelju već 5 dan nije bolje (nema temperaturu) i ne znam zašto. On ne miruje, radi i ne pije antibiotik na vreme (nekada sat vremena pre ili posle).
    Molim Vas ako je moguće da mi odgovorite koje su moguće virusne infekcije testisa, da li je dobro propisana terapija i da li ponašanje mog prijatelja uzrokuje sporost izlečenja.
    Mnogo Vam hvala na odgovoru.
    Sve najbolje,
    Vesna

    Odgovoreno: 30. 09. 2008.
    • Virusne upale testisa su izuzetno retke. Verovatno se radi o bakterijskoj upali. Kod lečenja ovog oboljenja pored antibiotika, neophodno je mirovanje, podizanje testisa i hlađenje istog. Da bi se isključila pojava eventualno tumora testisa potrebno je uraditi UZ testisa i tumorske markere testisa (AFP, BHCG i LDH). Leči se inače 6 nedelja antibioticima.
      dr Vojinov