Poštovanje,
    imam 23 god. oba testisa manjih dimenzija položeni visoko u skrotum trakcijom se spuštaju. Imam česte bolove u testisima posebno kada se (sami) pomjeraju. Pre dva mjeseca rađena biopsija i od tad imam još veće bolove i u desnom, a pre ih nisam imao. Pre 5 mjeseci rađeni: afp, betahcg (uredni). Da li postoji potreba da ih radim ponovo? UZ=bo. (isto u maju). U spermogramu azoospermija, biops. teška hipoplazija-spermatogenih ćelija (u oba testisa), fsh=28, lh=19, testosteron=5,00 antispermatozoidna at (nalaz uredan, usmeno saopšteno) Dva urologa koja sam konsultovo kažu da je to 100%-tni sterilitet i da se ne može ništa uradit. Endokrinolog tvrdi da može nekakvim hormonskim injekcijama da se postakne spermatogeneza. Šta Vi predlažete kako i koga sada poslusušati i da li ja te injekcije mogu da dobijam u BIH ili moram u Srbiju. Šta sa bolovima u testisima?
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 28. 09. 2008.
    • Postoje lekovi koji se daju u slučajevima kada je uzrok azoospermije nepoznat. Obzirom na odsustvo zrelih spermatozoida, vrlo teško se i tim lekovima može postići efekat kojim bi se dobio spermatozid za veštačku oplodnju. To su lekovi tipa Klomifena, moguće je pokušati i sa testosteronskim preparatima.
      dr Vojinov