Poštovani doktore,
    u braku sam već 4 godine i još uvek nemamo decu. Problem koji je ustanovljen je moj loš spermogram. Naime u 1 ml ima 12 miliona spermatozoida, od čega je 40% pokretnih i 60% nepokretnih. Odrađene su sve mikrobioloske pretrage (uretralni bris, mikoplazma, ureaplazma i hlamidija, kako i spermokultura) i svi nalazi su u redu. Od ranije je ustanovljeno da nemam varikocelu, a nikada nisam imao bilo kakve probleme sa urinarnim sistemom (upale i sl.).
    Šta po Vašem mišljenju treba sledeće da uradim kako bih na neki način rešio ovaj problem?

    Odgovoreno: 18. 09. 2008.
    • Potrebno je uraditi hormonski status (testosteron, LH prolaktin i FSH), antispermatozoidna AT u spermi i serumu. Nakon toga odrediti terapiju u zavisnosti od nalaza. Veštačka oplodnja u ovom slučaju može da bude sasvim prihvatljiva metoda.
      dr Vojinov