Pozdrav. Planiramo dijete, odem na pregled sperme i ustanovili su asthenoospermia, preporuka: napraviti sve kontrole, od urinokulture, spermokulture, testisa, prostate, hormona prostate, svi nalazi su bili uredni. Napravljen ultrazvuk prostate, testisa,t e pregled rukom, navodni uzrok varicocela lijevog testisa, operirao sam..Supruga napravila sve kontrole koje je trebalo, od brisa grlica maternice, do bakterioloskih pretraga, sve ok. Prosla su 4 mjeseca od operacije varicocele. Ponavljam spermogram, ponovno malo gusci sekret sperme, a broj pravilno usmjerenih se popravio za 2 %. Preporuka ponoviti sve!? Prije 3 mjeseca sam napravio ultrazvuk abdomena u privatnoj klinici i prostata je oblikom, velicinom uredna!! Dobijam dva odgovora: moguce postojanje nekakvog upalnog zarista na prostati ili je kod tebe jednostavno tako prirodno, s obzirom da su nalazi svi u redu?!?! Pitanje: da li moram obavljati sve te pretrage, jer su i kod prvog nalaza i s varicocelom gotovo pa jednaki, kao i nekoliko mjeseci poslije uz operaciju varicocele. Da li mozemo supruga i ja da se obratimo ginekologu povodom potpomognute oplodnje ili umjetne,j er cekajuci sve te kontrole mogu proci jos godina dana, a opet ne garantiraju pronalasku rjesenja?? Izbjegavam sjedenja na hladnom, kupanje u hladnoj vodi, moru, usku odjecu, nocnih mokrenja, peckanje pri mokrenju nemam! Molim vas vase misljenje, unaprijed zahvaljujem! NENO, 35 godina

    Odgovoreno: 04. 09. 2008.
    • Minimum za popravak spermograma nakon operacije varikocele je 4 meseca. U 70% slucajeva se popravlja , a u 30% operisanih ostaje isti. Ukoliko su nalazi na infekciju bili uredni, ne treba ponavljati te testove. Medjutim za popravljanje brzine postoje lekovi koji to mogu popraviti. Krenite za pocetak vitaminima Zn tbl 2 x 1 i Vit E tbl 2 x 1 . dr Vojinov