imam 23 god i nisam ozenjen,dijagnosticirana mi e hidrocela pred 2 godini,redovno odam na kontrola i doktor veli deka ne pretstavuva opasnost,no mene spak vizuelno mi predstavuva problem(desniot testis mi e znatno pogolem od leviot)ne custvuvam nikakov bol,zanima me dali posle operacija ke bide vo red so moite testisi i dali ke moze da imam deca i kolku ke mozam da izdram so ovaa dijagnoza

    Odgovoreno: 31. 08. 2008.
    • Obzorom da imate 23 godine, sama hidrokela predstavlja i estetski problem i mislim da je neophodna operacija kojom se ona jednostavno uklanja i vise se ne pojavljuje. Ukoliko je velika moze pritiskom da osteti testis,ali obicno nema efekta na testis i spermatozoide. Sama se nece povuci. dr Vojinov