Poštovani,
    Moja majka i baka pate od problema sa bešikom, odnosno bešika im je spuštena i ne mogu uvek da iskontrolišu mokrenje. Preporučena im je i operacija, na koju ne žele da idu. Ja se bojim da je ta "bolest" nasledna i počela sam da primećujem da u nekim karakterističnim momentima ni ja ne mogu baš uspešno da se iskontrolišem, npr. Kada snažno kašljem, kijam ili se nekako drugačije naprežem. Moje pitanje bi se vezalo za pomoć u preventivi, odnosno šta da uradim da do teškoća ne dođe.
    Unapred hvala. V. Martinović

    Odgovoreno: 07. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Bolest nije vezana za genetiku. Faktori rizika su paritet (broj porođaja), gojaznost, slabost muskulature. Postoji posebna vrsta vežbi koje mogu poslužiti i za preventivu i kao terapija u početnoj fazi oboljenja. Te vežbe se zovu Kegel-ove vežbe i možete ih naći na netu.
      Pozdrav.