Poštovani,
    Pre 20ak dana dobio sam jaku upalu, praćenu sa temp. 38.5º C, za koju se ispostavilo da je upala prostate. Posle 15 dana tretmna antibioticima (5 dana ciprocinal + 10 dana pipem + chymoral) i ogromnim količinama tečnosti, prostata za koju je na početku upale ustanovljeno da je bila uvećana, vratila se u normalnu veličinu (utvrđeno ultrazvukom). Ali još uvek postoji napetost u donjem delu, bolovi i peckanje pri mokrenju i slično (nema krvi u mokraći). Ono što me je uznemirilo je rezultat psa koji je preskočio graničnu vrednost od 4.  Psa = 7,09, što baš i nije dobro s obzirom na moje godine (40) urea serum =7.7.  Svi ostali laboratorijski rezultati, sem bakterija (dosta) pločaste materije (reke) u mokraći su u redu. Sedimentacija je 3. Pretpostavljam da ću morati da uradim rezultate i za odnos slobodnog i ukupnog psa (fpsa/psa) kako bi se utvrdio razlog povećanja ukupnog psa pošto sam pre 5 godina već imao upalu prostate i pošto mi se ovo novo stanje poprilično razlikuje od prethodnog iskustva, zamolio bih Vas za savet šta mi je činiti. U četvrtak očekujem rezultate analize spermatozoida koji bi trebali da pokažu da li i tamo ima bakterija još da dodam, fizički se osećam ok, temperaturu nemam. Sve deluje u redu sem pomenutih tegoba i povremenog jakog probadanja u donjem delu.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 02. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Povećanje vrednosti psa kod upalnog procesa na prostati je uobičajeno. Ali svakako uradite free/total psa. Ako ste već imali upalu prostate sada tu upalu treba duže lečiti, antibioticima, preparatima cinka i preparatima za smanjenje edema i bolju drenažu prostate.