Kako da saznam sve o relux vesicouureteral u pitanju je moj devetomesečni sin voleo bih da saznam što više o tome da bih znao šta je najbolje raditi jer je doktorima lako da pričaju na latinskom nije to njihovo dete
    Unapred zahvalan
    brižni roditelj

    Odgovoreno: 13. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Vezikoureteralni reflux je kod dece neophodno otkriti što ranije jer je reč o oboljenju koje može značajno oštetiti funkciju bubrega. U suštini pri mokrenju deo mokraće se eliminiše van a deo se vraća u refluksivni ureter sve do bubrega, što dovodi do širenja infekcije na bubreg, visoke temperature, groznice itd. Kao posledica svega toga i ponavljanih infekcija bubreg ostaje mali sa mnogobrojnim ožiljcima na njemu. Najčešće se ranije radila operacija ureterocistoneostomija (klasična operacija) ali danas postoji mnogo bolje rešenje (aplikacija teflonske paste u orificijum uretera endoskopskim putem (bez reza na trbuhu))