Poštovani!
    Mom ocu, koji ima 64 godine nedavno je dijagnostifikovan tu renis na levom bubregu veličine od oko 8x7cm. Tom prilikom uočene su promene na jetri za koje je navedeno de je moguće da su sekundarni depoziti. Tokom prikupljanja reziltata za brzu operaciju, bio je na rtg snimanju pluća, gde su mu takođe uočene promene koje bi mogle da odgovaraju sekundarnim depozitima, što je na sledećem ct-u potvrđeno. U međuvremenu, par dana dok smo sa njim išli od lekara do lekara, primetili smo da on postaje svesniji (što nije bio kada smo se prvi put, krajem maja, obratili hitnoj pomoći jer je imao povišenu temperaturu i bio dezorijentisan, sa jakom urinarnom infekcijom gde nije mogao da kontroliše malu nuždu). Juče mu je ponovo bilo loše, pa je primljen na urologiju sa povišenom temperaturom, nemogućnošću kontrolisanja urina smeđe boje, nesvestan, nesaradljiv. Danas su ga otpustili, jer mu je temperatura pala, u medjuvremenu se ponašao kao nikada (skidao cevi sa katetera i bosonog odlazio u toalet). Uglavnom, sada treba da radi ct glave, pa da se opet javi na urologiju. Moje pitanje najviše se odnosi na prognozu, odnosno - ima li operacija smisla kod takvih nalaza - ima li ikakve šanse za oporavak? Šta da uradimo da mu pomognemo ili olakšamo mi kao porodica?
    Pozdrav

    Odgovoreno: 13. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Simptomatologija koju ste opisali može da ukazuje i na metastatske promene u mozgu. Takođe očito je da postoji i paraneoplastični sindrom (simptomi vezani za uznapredovalu malignu bolest). Operacija ima smisla jer se u urološkim smernicama savetuje uklanjanjanje tumoroznog bubrega ali ukoliko se dokažu i meta promene na mozgu mislim da operacija nije indikovana. Nema značajnog načina lečenja u toj fazi bolesti, jedino se možete se posavetovati sa vašim lekarom oko terapije bola ukoliko ga bude imao.