Moj dugogodišnji drug je imao bolove u donjem delu stomaka, i u polni organ. Ima 28 godina. Otišao je kod lekara, i rekli su mu da ima proširene vene u testisima, i da najbolje bi bilo operisati. Sada kad radi oseća jake bolove. Molim vas recite mi kakve operacione metode postoje za ovo, i koji je najbolji metod? Kakve rizike ima? I otprilike koliko dugo traje oporavak, posle ovog zahvata? I otprilike koliko košta, ili zdravstveno osiguranje pokriva troškove ove operacije?
    Puno vam hvala unapred.

    Odgovoreno: 25. 06. 2009.
    • Poštovani,
      prvo ne košta ništa ukoliko ima uredno overenu knjižicu. Operacija traje kratko, 15-20 minuta, u opštoj anesteziji a oporavak je brz. Inače radi se o operaciji varikocele levog hemiskrotuma. Postoji klasičan hirurški pristup i u novije vreme laparaskopsko podvezivanje vene spermatike.