Poštovani,
    u spermokulturi mi je izolovan enterococcus spp. U malom porastu. Prema antibiogramu bakterija je osetljiva na penicilin g, ampicilin, amoxicillin-clavul, erithromycin, ciprofloaxin i chloramphenicol. Interesuje me koji od ovih lekova daje najbolje rezultate i u mom slučaju u kojoj količini? Takođe me interesuje kako sam dobio tu bakteriju?
    Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 13. 06. 2009.
    • Poštovani,
      ukoliko postoji osetljivost mikroorganizma na antibiotik svaki na koji je uzročnik osetljiv je efikasan. Ali treba obratiti pažnju i koji antibiotik u dovoljnoj koncentraciji dolazi do prostate. Ja bih dozirao ciprofloxacin 500mg 2x1 a dužina terapije zavisi od kliničke slike, dijagnostičkih pretraga (da li je reč o hematospermiji kao jedinom problemu ili postoje znaci infekcije donjeg urotrakta, prostate itd).