1. Učestalo mokrenje kod muškarca

    Pitanje broj: #170769

    Postovani, pre dva meseca primetio sam da sam počeo učestalo da mokrim i da pri tome nisam mogao dobro da izmokrim kao i da pri mokrenju nikako nisam mogao da istresem višak mokraće koji bi redovno završavao u vešu. Nakon toga posetio sam lekara i dao bris i uradio ultrazvučni pregled uroloških organa gde mi je utvrđeno da je sve u redu.

    Takodje sam uradio i mokraću gde je nalaz bio uredan, ali i dalje imam problem sa učestalim mokrenjem i nemogućnoćžu izmokravanja. Zamolio bih vas da mi odgovorite da li je neophodno da uradim i digitorektalni pregled, s obzirom da možda preko ultrazvuka abdomena može doći do izostavljanja nečega ( ne znam, čisto nagađam) i šta vi mislite da bi bilo poželjno? Hvala vam unapred na odgovoru, najbolji ste

    Odgovoreno: 24. 06. 2020.
    • Postovani, ne znam da li ste mene prozvali i napisali da sam najbolji, ali u svakom slučaju se javljam sa ponudom i predlogom da rešite svoj problem koji ste opisali.

      Učestalo mokrenje je rastegljiv pojam. Predlažem da napravite mikcioni protokol jer su sve ostale pretrage B.O. (bez osobenosti).

      Mikcioni protokol se vodi tako što se tri uzastopna dana tabelarno upisuje vreme, količina  (u mililitrima m.l.) i šta ste pili u sledecoj koloni se upisuje vreme i količina koliko ste izurinirali u ml. Prvoga dana upišite kako je činjenično stanje. Od drugog dana pokušajte da prvi nagon za mokrenjem potisnete, kao i sledeći nagon i tek pri trećem nagonu da odete u wc da mokrite i da upišete kolicinu. Trećega dana mokrite u stavu suprotno kako ste naviknuti. ako obično sedite trecega dana stojte i obrnuto, to tako i zapišite. Naredni korak bi bio da zakažete termin za pelvitrain i da se vidimo krajem jula, ukoliko smatrate da sam ja taj na koga ste misli da Vam može pomoći.

      Pozdrav,

      Nenad Gvozdić

Komentari na pitanje: #170769

    • Nemam bolove pri mokrenju. Imam 68 god, već slabiji mlaz i mokrim svakih 3-3,5 sata. Noću mokrim jednom do dva puta.

    • Nekoliko puta me tera nocu da idem da mokrim. 4.5 puta osetim manji bol. Sta je najpozeljnije radeti. Dali piti neke cajeve ili ici kod doktora. Hvala unapred