Poštovani doktore,
    imam 25 godina i dijagnostikovana mi je varikocela drugog stepena na levom testisu. Urolog mi je rekao da uradim spermogram da bi videli da li imam razloga za operaciju. Spermogram je urađen juče i ovo su rezultati:
    kolicina 5ml likvefakcija <30 min, viskoznost normalna, broj spermatozoida 106.5miliona/ml (>20 miliona), ukupan broj pokret. 87% (>50% ), broj brzo pokret. 77% (>25% ), sporo pokret. 10% (<75% ), po svemu sudeci, spermogram je uredan.

    Ali mene zanima:
    1. Da li varikocela vremenom može da se pogorša i da pokvari spermogram? Pošto sam čitao da ona može da dovede do atrofije testisa.
    2. Meni je levi testis manji nego desni, da li je to zbog varikocele?
    3. S obzirom na ovakve rezultate spermograma, da li bih i kada trebao da ga ponovim radi kontrole?
    Napominjem da sa varikocelom nemam nikakvih problema što se tiče bolova, kao i to da decu još ne planiram da imam.
    Hvala unapred!