U januaru sam se slucajno povredio gurajuci automobil. Neposredno posle toga poceli su bolovi u predelu bubrega i izmokravanje krvi. Obratio sam se lekaru i dobijo terapiju. Posle odredjenog vremena bio i kod urologa i rekli su da imam sitno kamenej dali terapiju sve to u ocekivanju da cu kamenje izbaciti priridnim putem. U intervalima mi je bilo bolje ali se opet bol i krvarenje vratilo. Poslednji pregled kod urologa upucen sam na ivu i nalaz je sledeci: na nativnom snimku u projekciji urotrakta senka mineralnog intenziteta promera oko 6 mm u nivou transverzalnog nastavka l3 prsljen. Tela sa desne strane desni bubreg normalnog polozaja i velicine, luci pravomerno i u dobroj koncentraciji. Pravilan kanalni sistem ovog bubrega sa manjom vaskularnom impresijom na vratove casica za gornji pol, bifidni ekstrarenalni pijelon prohodan ureter. Sa leve strane bubreg koji je nesto veceg uzduznog i poprecnog promera, luci nesto sporije ali u dobroj koncentraciji, zaravnjene casice sa umerenom dilatiranim ekstrarenalnim pielonom i proksimalnim segmentom uretera do nivoa ranije opisane senke miner. Intenziteta distalno prohodan prati se sve do usca u mokracnu besiku koja je glatkih zidova bez vidljivih defekata u punjenju. Mozete li mi objasniti nalaz? Sta preporucujete kao terapiju? Kakva su ostecenja u pitanju? Da li se taj kamen razbija i kako?

    Odgovoreno: 26. 04. 2012.
    • Poštovani,
      Image kamen u pocetnom delu levog uretera/u visini poprecnog nastavkal3 lumbalnog prsljena/.
      taj bubreg trpi jer kamen otezava isticanje urina iz tog bubrega. Zato je ureter iznad kamena lako prosiren,
      a takodjer i bubrezna karlica pa i sam bubreg. Pored kamena urin i kontrast polako oticu. Zato i nemate bolove.
      desni bubreg i ureter uredni.
      kamen treba eliminisati.
      metodu ce izabrati vasi doktori.
      ne smete odugovlaciti da vam se bubreg ne osteti.