Postovani, molim vas za misljenje. Mom sinu, koji ima dve i po godine je u zadnjem nalazu urinokulture u 1ml urina izolovano 38000 hemoliticne eserihije koli. O cemu je rec? Sta to znaci hemoliticna? Samo da napomenem da dete ima obostranu hidronefrozu i da je ova bakterija nadjena u urinu iz stome, a iz besike je sterilna. Hvala puno. .

    Odgovoreno: 25. 04. 2012.
    • Poštovana,
      Escherichia colli je g/-/bakterija koja se normalno nalazi u mikroflori digestivnog trakta.
      hemoliticni soj znaci da luci endotoksine koji razaraju eritrocite.
      u urinarnom traktu ne bi trebalo da se nadje.
      kako je klica nadjena u manjem broju/manje od sto hiljada u ml/smatra se da se radi o kontaminaciji.
      u prilog ovoga ide i to sto u mokraci iz besike nije izolovana.