Postovani, zamolila bih vas da mi protumacite rezultate biopsije testisa. Makroskopski nalaz: i u jednom i u drugom testisu spermatogeneza prisutna, ali znatno redukovana. Semeni kanalici sa redukcijom germinativnih celija, ali se mogu identifikovati retki spermatozoide. Dominiraju tubuli koji sadrze samo sertoly celije ("sertolizacija" kanalica bez germinativnih celija) . Retki tubuli skleroziranog lumena. U interticijumu prisutne grupisane leydig-ove celije i neupadljivi mononuklearni inflamatorni infiltrat i vaskularna komponenta. Zakljucak: kombinovani poremecaj spermatogeneze u okviru testikularne faze (sektorna azospermija) sa morfoloskom slikom hipospermatogeneze tezeg stepena i naznacenom "sertolizacijom" tubula. Citoloski nalaz: levi testis: citoloski razmaz pokazuje grupice spermatogenih perkusora, od spermatogonija do vrlo retkih "nezrelih" spermatozoida i nakupine sertoly celija. Desni testis: citoloski razmaz pokazuje retke grupice spermatogenih perkusora, bez jasno uocenih spermatozoida. Dominiraju sertoly celije. Kao terapiju je dobio profertil. Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 24. 04. 2012.
    • Poštovana,
      To u prevodu znaci da su poremeceni svi stadijumi spermatogeneze /sazrevanja spermatozoida/
      i da ni u jednom testisu nema zrelih spermatozoida.
      zato je dat profertil koji je po sastavu karnitin/esencijalna aminokiselina/, arginin/esencijalna aminokiselina/,
      coq10/antioksidans/e vitamin, zink. . . Sa idejom da poboljsa sazrevanje spermatozoida.
      ja bih jos dodao: omega 3 /nezasicene masne kiseline/, oxymax/stabilizovani tecni kiseonik/,
      paraprotex /biljni antibiotik/i probiobalance/probiotik/.
      videti na www. Suplementi-srb. Com
      za vise mozete i da me kontaktirate preko skype: bocokic od 20 do 22 sati.