Postovani, molim vas za odgovor, pitanje je preopsirno ali u svrhu boljeg razumevanja! Moj suprug je juce radio spermogram. Danas smo dobili rezultate. (2 dana apstinencije) spermogram izgled: belicast zapremina ejakulata: 2, 5 ml likvefakacija: 14 (0-30 min) viskoznost: povisena koagulacija: ne ph: 8, 5 broj spermatozoida-ml: 201 (20-250 * 10^6/ml) broj spermatozoida/vol: 502, 5 (>50 * 10^6/vol) progresivno pokretnih: 30% pokretnih u mestu: 5% nepokretnih: 65% leukocita: 3-5 (u vidnom polju do 15 je referentna) spermocitogram normalne forme: 38% abnormalne forme: 62% glava: 14% vrat: 0% rep: 48% prvo pitanje je da li je spermogram uredu? Drugo pitanje: da li je morfoloski gledano 38% dovoljno da bude normalnih spermatozoida (normalne gradje) da bi doslo do zaceca? Trece pitanje: on ima 65% nepokretnih, tj po aktivnosti gledano mrtvih spermatozoida. . . Ali ima i 30% progresivno pokretnih. . . Da li je to sto je 30% pokretnih (pored 5% posto zivih ali pokretnih u mestu) dovoljno za zacece iako ima 65% mrtvih? Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 16. 04. 2012.
    • Poštovana,
      Spermogram treba slati skeniran /u formularu/pogotovu sto razlicite laboratorije daju
      razlicite referentne vrednosti.
      ako sam dobro razumeo procenat pokretljivih je nesto smanjen a i procenat spermatozoida normalne
      gradje. Nisam ubedjen da je leukocita u sedimentu dozvoljeno do 15 kao sto ste naveli. Smatarm da je njihov
      broj visok sto bi govorilo da je infekcija uzrok ovakvog spermograme.