Uzimam alfapres (2 mg uvece) i norvask (5mg u podne) protiv hipertenzije. Da li su ti lekovi ujedno i diuretici? Jedno mokrenje iznosi priblizno 250 - 300 ml, a mokrim cesto, narocito u predvecernjim i prvim vecernjim satima. Ukupno, za 24 casa. Oko 2, 5. Pijem dosta tecnosti, sigurno oko 2 l. Vise puta sam kontrolisao glikemiju - normalna je (oko 4, 5) . Urinokultura uvek sterilna. Pre pet godina zbog retencija i ponavljanih kateterizacija, pa i cistostome, operisana mi je - odstranjena - prostata. Patohistoloska analiza pokazala je da nema maligniteta, samo prostatitis hr. , od tada normalno mokrim, a kada je besika manje puna i mlaz je nesto tanji (da li zbog stenoze uretre, nastale - receno je - mehanickim putem, pri ranijim kateterizacijama) . Za "uspomenu" ostala je povremena blaga inkontinencija - po koja kap uglavnom pri zadrzavanju mokrenja. Nagon za mokrenje mi je, narocito posle duzeg sna, ili u duzem hodanju - urgentan. Ucestali nagon javlja se narocito na javnom mestu, kada nema u blizini wc-a (nervozna besika?) . Praznjenje besike posle duzih intervala (5, 6 casova, nocu) praceno je zarenjem, osecanjem tezine u donjem trbuhu (besici) . Da li je sve ovo u granicama kakve takve normale ili iziskuje neke dodatne kontrole. Da dodam da mi je psa posle operacije oko 1 - 1, 5. Hvala na odgovoru koji ce, verujem, uslediti.

    Odgovoreno: 02. 04. 2012.
    • Poštovani,
      Tanak mlaz i blaga inkontinencija su posledica ranijih kateterizacija, eventualno i operacije prostate.
      antihipertenzini norvask i alphapres nemaju diuretsko dejstvo,
      zbog urgentnog povremenog mokrenja porazgovarajte sa vasim internistom da se mozda
      alfapres zameni tamsolom nekoliko meseci.
      ujedno bi pored terapije koju uzimate mogli uzimati i paraprotex tab i probiobalance tab.
      videti na www. Suplementi-srb. Com
      psa kontrolisite 1-2 puta godisnje.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #97198

    • Vladimir stefanovic 09. 04. 2012.

      Hvala na odgovoru (97198) . Samo - u vezi s predlogom da se alphapres zameni na nekoliko meseci tamsolom - vec sam uzimao, uz alphapres (uvece) - i tamsol (ujutro) i imao sam ceste vrtoglavice; to se i navodi, u uputstvu, kao prva i najcesca reakcija na tamsol. Nisam bas padao ali da je neprijatno - jeste! Da nije bilo prvise, i alphapr. I tams? Alphapres mi daje kardiolog kao stalnu terapiju protiv umerene hipertenzije, uz objasnjenje da za mene nije neki betablokator zbog mog pulsa koji je izmedju 50 i 60, a ume i da se malo spusti ispod 50! Tamsol, prema uputstvu koje ide uz lek, ne treba da uzima ko je sklon ortostatskoj hipotenziji - "taj sam", pri ustajanju iz sedeceg ili lezeceg polozaja imam vrtoglavicu. . . Tesko coveku ugoditi, narocito u mladim 74-godinama! S postovanjerm, jos jednom hvala.