Radi se o muskaracu 64 god. Starost sa tumor mokracne besike. Naod cistoskopije: vishe male tumurozne formacije niz celog mokracnog mehura, a sa leve strane na nivou urificiuma vidi se solidna tumurozna formacija, chelava i na shirokoj osnovi, koja daje utisak da infiltrira zid mokracnog mehura. Biopsija nije uradjena. Pacijent je pod antibiotikom nakon cistoskopije i ceka mislenje d-ra sta dalje. Pitanje-mislenje urologa: koji je dalji tok? Dali se moze tur metodom resiti sve ili se mora uraditi cistektomija (celosna, parcijalna) i koja cistektomija, iz iskustva, je najbolja, sa manje nus efekata ona sa izvod-stoma na trbuh ili ona sa besikom od tankog cijeva (studer, hautman, camey ii) ??? Hvala

    Odgovoreno: 29. 03. 2012.
    • Poštovana,
      Svaki slucaj je slucaj za sebe. Princip je da se kod infiltrativnih procesa /zahvacen misicni sloj besike/ radi radikalna cistektomija. U zavisnosti od stanja kv sistema, opsteg stanja organizma, godina starosti pacijenta,
      uznapredovalosti tumora i onoga sto hirurzi najvise preferiraju, radi se kontinentna ili inkontinentna derivaciona operacija.
      u nekim slucajevima se moze raditi i parcijalna cistektomija/delimicna/kada se resecira samo deo
      besike sa tumorom/sto diktira opste stanje pacijenta/.
      u vasem primeru ce se dodatnim pretragama utvrditi prosirenost tumora kako lokalno, tako i u smislu
      metastaza i potom doneti odluka o operaciji.
      povrsni tumori se resavaju elektroresekcijom.