Postovani doktore, sumnjam na infekciju gonorejom posto prepoznajem simptome peckanja pri mokrenju suve i izborane sluzokoze glansa (sa slike) . Medjutim do sada sam radio urinokulturu, spermokulturu koje su bile negativne, i imao negativne briseve na chlam/ur/mp takodje negativni. Moze li se gonoreja detektovati iz urinokulture i onog obicnog (za sve bakterije i gljivice brisa) ili se mora raditi poseban test na nju, a ako mora jel to bris iskljucivo na gonoreju ili moze i urin i sl?

    Odgovoreno: 12. 02. 2012.
    • Poštovani,
      Gonoreja se dokazuje uzimanjem brisa iz sekreta i njegovim zasadjivanjem na specijalnoj podlozi.
      to je bakterioloski test i sto posto je precizan.
      drugi nacin dokazivanja je bojenjem po gramu sumnjivog razmaza sekreta.
      elisa testovima se takodjer dokazuje a u poslednje vreme pcr metodom /dnk /.