Postovani, zamolio bi vas da li mozete da mi protumacite rezultate spermograma. Supruga i ja pokusavamo da napravimo bebu. Likvefakcija >30, konzistencija sluzava, zapremina 0, 9, ph 7, 7, fruktoza 1. 0 (+) , aglutinacija spermatozoida - pozitivna, broj spermatozoida 240 m, pokretni spermatozoidi 25% , slabo pokretni spermatozoidi 30% , nepokretni spermatozoidi 45% , normalne forme 60% , patoloske forme 40% , leukociti 3-4. Hvala unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 10. 02. 2012.
    • Poštovani,
      Trazim spermograme da se salju skenirani.
      ako iz vaseg nalaza mogu da se snadjem pada u oci mala kolicina sperme/zapremina/,
      pozitivna fruktoza i aglutinacija sto moze govoriti o postojanju imunoloske reakcije
      na sopstvena antitela ili infekciju. Obzirom da su i leukociti poviseni najverovatnije da je
      infekcija uzrok ovim promenama.
      broj, pokretljivost i forma su u granicama.
      predlog: uraditi spermo i urinokulturu, briseve uretre, chlamidiju i mikoplazme i asa
      po nalazu leciti infekciju. Ako je polno prenosiva klica leciti i partnerku a odnosi
      su sa zastitom.