Poštovani, godine 2010, obratio sam se urologu zbog česte potrebe za mokrenjem, bola u desnoj preponi i peckanja prilikom ejakulacije. Tada sam dobio dijagnozu bhp 44x35mm. Upućen sam na biopsiju gde je nalaz pokazao: hiprtplastčne žljezde sa morfološkim znacima pin low grade, a tpsa 9. 86 a free psa/tpsa 0. 05. Spermokutulra je bila b. O. Th: betamsal 0. 4 tabl 1x1 uveče u toku tri meseca, prostamol uno 1x1. Nakon pet meseci bez ikakvog poboljšanja simptoma na kontroli: dg. Prostatitis chr. Hyperplasio prostatae - n40 i n 41. Usg: prostata dijametra 42x30x33 mm vol 22ml. Th: amoxiclav a 1000 mg 2x1 u toku 10 dana, posle toga dovicin caps 1x1 još 5 dana. Nakon terapije upućen na tpsa, free psa i njihov odnos. Simptomi su ostali potpuno isti u narednom periodu, nikakvo poboljšanje. Nakon tri meseca sa rezultatima tpsa 10. 6 i free psa/ tpsa 0. 07, na kontroli predložena biopsija. U januaru 2012 urađen histomološki i patološki pregled čiji je nalaz bio: hiperplastično tkivo prostate sa fokalnom atrofijom pojedinih acinusa. Na osnovu ovih nalaza prepisana mi je terapija prostamol uno 1x1 u toku narednih 5 meseci (!!!!) sa predlogom kontrole usg i tpsa. Stanje je i dalje nepromenjeno, simptomi potpuno isti. Ja vas molim da mi rastumačite nalaz sa histomološkog i patološkog nalaza i eventualno date savet ili prognozu, kao i da mi napišete da li je lečenje prostamolom uno adekvatno - s obzirom na to da dosadašnja terapija nije urodila nikakvim plodom. Hvala.

    Odgovoreno: 12. 02. 2012.
    • Poštovani,
      Patolozi danas kod biopsije prostate ako se nadje karcinom isti gradiraju po gleasonu.
      medjutim postoje i situacije kada biopsirano tkivo prostate ne pokazuje karakteristike
      karcinomskog ali ne i normalnog tkiva prostate vec pokazuje displaziju celija/pin grade/.
      ovu displaziju celija gradiraju u tri stepena. Kod vas je najnizi /low/stepen.
      prognoza je da kod viseg i srednjeg stepena pin displazije za deset godina tkivo prostate
      maligno alterira.
      posebno lecenje kod ovakvih stanja /operativno, zracenje, hormoni/se ne preporucuje ali je
      neophodno pratiti psa i eventualno ponavljati biopsije na pola do godinu dana.
      ja mojim pacijentima predlazem promenu nacina ishrane i koriscenje suplemenata.
      za vise imate moj meil: bocokic@gmail. Com