Poštovani doktore, imam 28 godina i prije otprilike 3 godine operiran mi je lijevi testis zbog tumora. Učinjena je ingvinalna orhidektomija lijevo. Phd nalaz pokazuje da se radi o miješanom tumoru zametnih stanica testisa koji se sastoji od embrionalnog karcinoma (50% ) , zrelog i nezrelog teratoma (40% ) i koriokarcinoma (10% ) , te se u phd nalazu navodi da tumor ne zahvaća rete testisa, epididimis niti se vidi vaskularna invazija. Terapije nikakve nije bilo (kemo, zračenje) . Svi nalazi i kontrole do sada su bili odlični. E sad moje pitanje je ovih dana sam vadio tumorske markere za novu kontrolu bhcg je porastao sa 0 na 2. Zadnja kontrola je bila prije 6 mjeseci i bhcg je bio 0. Prije operacije je bhcg bio 22 i poslje operacije nakon par tjedana spustio se na 0 i od onda je cijelo vrijeme bio 0 sve do sad, a sad je narastao na 2 (referentna vrijednost je od 0-2) . Ostali tumorski markeri su afp-4, ldh-168. Dali ovaj rast bhcg sa 0 na 2 ukazuje da se bolest nakon 3 godine vratila? Čito sam na internetu različite članke ali me zanima vaše mišljenje. Lp, hvala

    Odgovoreno: 12. 02. 2012.
    • Poštovani,
      Pravila nema, pogotovo kod neseminomskih tumora testisa.
      predlazem da za nekoliko meseci ponovite markere i da posetite urolosko onkoloski
      konzilijum.
      nadam se da ste radili ultrazvucnu kontrolu retroperitonealnih limfnih zlezda, eventualno ct istih.