Moj otac ima karcinom prostate, gleason score: levo 6 (3+3) , desno 7 (3+4) . Skener male karlice uredan nalaz, ostali organi bez meta promena, jedino na jednom rebru ima tacku za koju ne mogu da garantuju radiolozi da li je ili nije meta promena. Radjena je i scintigrafija kostiju, i tu se vidi ta tacka, na rendgenskim snimcima, iz neke pozicije se vidi promena, iz neke ne. Preporuceno je da se uradi pet skener, tako da smo i to zakazali, pa tek nakon tog rezultata ce se odluciti sta da se radi, tj. Da li ce uraditi radikalnu prostektomiju, ili th. Lekovima tj. Hormonima. Mene zanima sledece: iz kog razloga ne bi uradili operaciju cak i ukoliko postoji ta jedna jedina promena na rebru, u slucaju da je meta, pa onda ciljano da zrace to jedno mesto? Jer su lekari rekli da ukoliko ima promenu na rebru ne bi smeli da ga operisu. Zar nije bolje izvaditi primarni karcinom, a potom ici na terapiju?! Hvala unapred na odgovoru s postovanjem, irena

    Odgovoreno: 12. 02. 2012.
    • Poštovana,
      Nista se ne radi bez protokola.
      osnovni princip je da se radikalna prostatektomija radi samo ako proces nije izasao iz prostate.
      kod vaseg oca se kako vidim preduzimaju sve potrebne dijagnosticke procedure /scintigram skeleta,
      rtg pretrage, pet skener. . /koje ce tacno locirati tumor.