Poštovani, danas sam po prvi put uradio spermogram i spermokulturu, pa mi treba pomoć oko tumačenja rezultata. Spermokultura: zasejane bakteriološke i mikološke podloge ostale su sterilne. Nema leukocita u direktom preparatu. Spermogram - ovo me više zanima, jer nemam iskustva sa brojkama. Volumen: 3. 2 x 103/l izgled: beličast ph: 8. 0 broj spermatozoida: 51. 0 x 109/l pokretnih posle 30 minuta: 0. 43 slabo pokretnih: 0. 33 nepokretnih: 0. 24 normalni oblici: 0. 82 patološki oblici: 0. 18 leukociti: nema eritrociti: nema epitelne ćelije: nema fruktoza: 1. 0 aglutinacija: nema molim vas da mi pomognete oko ovih rezultata. Hvala unepred, srdačan pozdrav.

    Odgovoreno: 03. 02. 2012.
    • Poštovani,
      Molim da se spermogram posalje skeniran zbog pravilnog tumacenja.
      iz vasih brojki ako je broj u ml 3. 2 miliona onda se radi o smanjenom broju.
      procenat pokretljivih bi bio dobar. Povecan je i procenat patoloskih oblika.
      predlazem da spermogram u istoj laboratoriji ponovite za mesec dana i oba skenirana nalaza posaljete.
      obavezno se pozovite na broj ovog pitanja.