Poštovani doktore, veoma mi je drago da vašim odgovorima mnogo pomažete obolelim pacijentima pa vam pišem sa nadom da ćete i meni dati koristan savet na ove priložene analize. Imam 31 god, u pitanju su višegodišnji problemi sa prostatom u vidu peckanja nakon mokrenja, problema sa potencijom, povremenih probadanja u predelu međice i glansa i mokrenjem pod malim pritiskom. Rezultati od pre tri god - urinokultura st, spermokultura st, spermogram (norm form 56, abn 44, glava 25, vrat 0, rep 19, likvefakcija nije ispraćena, ph 9, leukocita 5-6, aglutinacija +, prog pokretnih 40, pokretnih u mestu 5, nepokretnih 55) rezultati od ovog meseca - urinokultura st, spermokultura st, spermogram (norm form 33, abn 67, glava 25, vrat 0, rep 42, likvefakcija ponovo nije ispraćena, ph 8, 5, leukocita 15-20, aglutinacija +/-, prog pokretnih 30, pokretnih u mestu 15, nepokretnih 55) u periodu između ova dva nalaza rađeni i testovi na (chlamidia urin -neg, chlamidia iz krvi dnk - neg, bris - ureapl/mikopl - neg, trich urin - neg, bris glansa - neg,) . Takođe rađen i psa test koji je uredan i nekoliko puta krvna slika gde je sve u optimalnim vrednostima, kao i kompletan urološki uzv, nalaz uredan. Ne pušač, povremeno konzumiram alkohol, zdravo se hranim. Nedavno sam dobio terapiju u vidu dve nedelje visirena i mesec dana conproste i nakon 2m ponovna kontrola spermograma. Voleo bih da čujem i vaše mišljenje s obzirom na to da nikakve bakterije nisu nađene u analizama, a stanje je lošije nego ranije pa sam prilično zbunjen i uznemiren i da li bih po vama potrebno uraditi još neku dodatnu bakteriološku analizu? Nije mi naglašeno koju hranu da izbegavam/forsiram tokom terapije. Srdačan pozdrav i unapred hvala na odgovoru!

    Odgovoreno: 31. 01. 2012.
    • Poštovani,
      I u prvom spermogramu /5-6 leukocita/ i u drugom /15-20 leukocita/postoje nesumnjivi znaci
      infekcije. Znaci infekcija je kriva za stanje spermograma. Bez obzira sto nije izolovan izazivac, ona mora
      uporno da se leci. Mozda treba uzrocnika traziti u nalazima partnerke,
      dok traje lecenje odnosi obavezno sa zastitom. I svi odnosi su sa zastitom.
      terapija mora biti duga i uporna.
      treba raditi i na opstem podizanju imuniteta pravilnom ishranom i koriscenjem adekvatnih suplemenata.
      za vise imate moj meil.