Imam 48 god. Zivim u nemackoj. Ja i zena pokusavamo vise od godinu dana da dobijemo dete ali bez uspeha. Bio sam kod urologa na pregledu i on mi je rekao da imam prosirenu venu na levom testisu. Radio sam spermogram i on mi je rekao da imam dve mogucnosti: probati sa lekovima ili hirurski zahvat. Dao mi je lek tamoxifen-ct 10 mg 100 kom. Nakon terapije da ponovo uradim spermogram. Zanima me da li je taj lek u redu? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 30. 01. 2012.
    • Poštovani,
      U nekim slucajevima oligospermije a kod normalnog hormonalnog statusa se daje tamoxifen / 20 mg dnevno /.
      pretpostavlja se da dovodi do povecanja broja spermatozoida povecanjem produkcije testosterona
      koji utice na spermatogenezu. Ova terapija ima efekat samo kod malog broja pacijenata.
      posle mesec dana ponoviti spermogram jer moze dati paradoksalno smanjenje umesto povecanja
      spermatozoida.
      mozete mi poslati skeniran spermogram i ostale nalaze na moj meil: bocokic@gmail. Com