Imam 85 godina i bolujem od prostate. U novembru 2011. Godine izvršena mi je operacija: urethrotomia interna, op ii: turp (dg. N40) . Hp nalaz je: adenocarcinoma prostatae (gleason gradus 3, gleason scor 6) . Pre deset dana mi je dat lek casodex 50 mg koji treba da pijem jednom dnevno do odluke o obostranoj orchectomiji. Inače, bolujem od angine pektoris i uzimam lekove nifelat, isosorb i monopril. Poslednji laboratorijski nalaz krvi od 12. 01. 2012. G. Je: ks: hematokrit 0. 35, hgb 130, er 3. 85, le 8. 2, tr 239, mcv 91, se 46, le formula (segm. 0, 69, limf. 0. 23, mon. 0. 04, eoz. 0. 04) ostalo: gl 5. 6, urea 9. 1, kreatinin 136, 6, mokraćna kiselina 428. 6, holesterol 6. 4 (hdl 1. 0, ldl 4. 72) , trigliceridi 1. 5, proteini 71. 8, fibrinogen 4. 4, bilirubin (uk 10. 9 dir. 1. 6) ast 18. 1, alt 22. 3, alp 99. 7, gvožđe 15. 2, natrijum 132, kalijum 4. 9, hlorid 100. Molim vas da mi odgovorite na nekoliko pitanja: 1. Da li je bezbedno da uzimam lek casodex ako pijem nifelat i monopril, i da li postoji nekakva interakcija između navedenih lekova budući da postoji upozorenje za antagoniste kalcijuma u uputstvu za lek casodex (primena drugih lekova) ? 2. Da li je zabrinjavajući nalaz krvi u pogledu povišenih vrednosti parametara za bubrege i elektrolita ili je to u granicama dozvoljenog za moje godine, treba li nešto preduzeti i ako treba šta? 3. Prokomentaršite hp nalaz i dajte mi vaše mišljenje u pogledu prognoze bolesti i daljeg lečenja. 4. Da li je poželjno da se uradi obostrana orchectomija i pojasnite mi o kakvoj se operaciji tu radi? Unapred vam se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 31. 01. 2012.
    • Poštovani,
      Rast carcinom prostate je zavistan od testosterona.
      znaci lucenje testosterona treba suprimirati.
      to se radi lekovima, u vasem slucaju casodexom.
      mi to zovemo hormonskom kastracijom.
      kao i svaki lek i casodex ima nezeljena dejstva i sa kardiologom treba videti mogucu upotrebu
      istog.
      ranije se radila hirurska kastracija /obostrana orhiektomija/koja se ponovo uvodi
      u terapiju poslednjih godina.
      gleason skor 6 govori o dobro diferentovanom tumoru.
      stanje rest metabolita u krvi je za vase godine dobar. Uzimati vise tecnosti.
      redovno kontrolisati psa i raditi scintigram skeleta.
      o svemu tome ce vas informisati na urolosko onkoloskom konzilijumu. Na njih ici redovno.
      za vise imate moj meil: bocokic@gmail. Com

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #93816

    • Imam 66g i noću, pred zoru, mokrim samo jednom preko dana do 5 puta. Bio sam kod urologa i on mi je našao da mi je prostata veličine kestena, elastična i jasno ograničena. Preporučio je da uradim psa i pijem prostamol. Da li mogu prostamol, shodno n alazu da zamenim pančićevim čajem za prostatu? Da li opis prostate odgovara zdravoj prostati? Zahvaljujem s poštovanjem!