Postovani molim vas mi protumacite nalaz supruga. Oligoasthenoteratozoospermia gr 2, izgled sperme>redja, bistra, bezbojna, sluzi nema. Kolicinau ml. 1, 0broj sperm. U l. 8, 0 broj e ejakulatu 8, 0 zivih50, 0, ukupno pokretnih 50, 0% od toga aktivna progresija 15, 0slaba 25, 0 bez progresije10, 0 nepokretnih 50, 0 normalnih oblika 30, 0 patoloskih 70, 0od toga defekt glave 70, 0 druge celije leukociti 0, 5x10 na 6 aglutinacija -. Ultrazvuk besike, prostate, skrotum su uredni, vrednost hormona ok. Terapiju je imao klomifen tokom tri meseca i sada treba da ponovi spermogram. Molim vas nam recite da li ima nade posto je moj ginekolig rekao da ce se to tesko poboljsati da ni vestacka ne bi pomogla. Molim vas tecite sta da radimo kuda da krenemo?????? Unapred hvala

    Odgovoreno: 24. 01. 2012.
    • Poštovani,
      Spermogram trazim da se posalje skeniran jer je ovako tesko tumacenje.
      drugo, spermogram je tesko tumaciti bez ostalih propratnih nalaza/laboratorija,
      bakteriloski nalazi itd/.
      ovakav nalaz ne obecava oplodnju prirodnim putem ali za proces vto /icsi ili
      jos bolje imsi/ne bi trebalo da ima ikakvih problema.
      uostalom, sacekajte spermogram posle terapije klomifenom, pa ako nalaz bude isti
      da ne gubite vise vreme nego da nadjete centar gde mogu da urade icsi/injekcioni
      unos spermatozoida u citoplazmu jajne celije/.