Doktore, prije nekoliko dana na rukometnom treningu zadobio sam udarac u testise. Običan udarac koji se u muškom sportu skoro svakodnevno događa, iskustvo poznato najvećem dijelu muške populacije. Boljelo je kao inače u takvim situacijama, neka tri-četiri minuta i to je to. Sva bol nakon toga je u potpunosti nestala, kao da se ništa nije dogodilo, i bez ikavih problema sam mogao nastaviti sa treningom. Stoga, na tragu ovoga bih vas pitao sljedeće: da li treba da se brinem zbog ovog i ovakvih događaja u smislu dugoročnog zdravlja i funkcije testisa, tj. Da li treba brinuti zbog ovakvih udaraca u testise, koji su realno gledajući normalna i relativno česta pojava u sportovima, koji nam proizvedu par minuta bolnosti i to je sve, poslije kojih smo u potpunosti u redu? Unaprijed hvala! Srdačan pozdrav!

    Odgovoreno: 10. 01. 2012.
    • Poštovani,
      Svaka kontuzija, zavisno od intenziteta, moze izazvati degenerativne promene u tkivu testisa, ali posto
      trauma nije svakodnevna i stalna, smatram da povremeni udarci nisu zabrinjavajuci.
      uostalom, cuvajte se.