Doktore, imam dva pitanja: 1. Kako ozljeda može uzrokovati neplodnost kod muškarca? Koji dio, koji mehanizam testisa prestaje funkcionirati normalno ili biva oštećen kod ljudi čija neplodnost ima za pozadinu – ozljedu? Odnosno, kako ozljeda može doprinijeti nemogućnosti stvaranja i izbacivanja zdravih spermija? Jednostavno što u tom pogledu ozljeda mijenja? 2. Koliko su opasni za opće zrdravlje i funkciju testisa udarci u testise koji se svakodnevno događaju u sportu, kao npr. Napucavalje loptom u nogometu, kada osjećamo bol do nekih 5 ili 10 minuta, a poslije toga bude sve u redu, dakle bol u potpunosti nestane i osjećamo se u potpunosti dobro? Srdačan pozdrav!

    Odgovoreno: 04. 01. 2012.
    • Poštovani,
      Kontuzija sa pratecim mikro ili makrohematomima dovode do ostecenja i atrofije
      plemenitog tkiva testisa sto ima za posledicu nestanak celija i tkiva iz kojih se stvaraju spermatozoidi.
      lakse traume i kontuzije ne moraju obavezno izazvati atrofiju celog testisa.
      reparatorni mehanizmi su i u testisu, kao i u svakom tkivu, proisutni.