Postovani, zamolio bih da mi protumacite nalaz spermograma koji vam saljem u prilogu. S obzirom na to da na osnovu referentnih vrednosti primecujem da nisu svi parametri u domenu normalnih, zamolio bih vas da me posavetujete da li imam razloga za zabrinutost, i da li je neophodno da idem na neke dodatne analize? U braku sam, i supruga i ja vec 4 meseca pokusavamo da dobijemo bebu. Inace vodim uredan zivot, bez alkohola i cigareta. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 30. 12. 2011.
    • Poštovani,
      Spermogram je dobar iako moze da se i popravi.
      smanjen je procenat pokretljivih a morfologija je u granicama.
      postojanje leukocita/iako nisu brojani/ govori za prisustvo infekcije koja je i odgovorna za ovakav nalaz.
      treba ispitati infekciju-spermokultura, urinokultura, brisevi uretre na bakterije i gljivice, hlamidije i
      mikoplazme. Supruga neka uradi -pregled vaginalnog sekreta/grupa/.
      ako se otkrije polno prenosiva klica lecite se oboje a odnosi su sa zastitom dok traje lecenje.