Postovani, pre 20 godi zracena sam u predelu ingvinalnih limfnih zlezda. Poslednjih par meseci osecam bol u donjem delu stomaka, pre pet godina su mi otkrili rectokelu, kao posledicu zracenja. Sada se na ultrazvuku vidi divertculum ves. Urinarie. Zanima me koja je terapija kod ovakve dijagnoze? Odnosno na koji nacin mogu (na pr. Da li postoje neke vezbe) i sama sebi da olaksam tegobe koje osecam? Napominem da jos uvek nisam posetila urologa. Unapred hvala na savetu. S postovanjem, nada

    Odgovoreno: 07. 12. 2011.
    • Poštovana,
      Posetite urologa da se vidi da li postoji infekcija mokracne besike zbog
      moguceg postojanja cistitisa posle zracenja /laboratorijski pregled krvi i mokrace i urinokultura/.
      drugo, ako je rektocela verifikovana treba endoskopski /cistoskopija/proveriti
      da li postoji i divertikulum mokracne besike koji je vidjen pri uz pregledu.
      sada je osnovno uzimati dosta tecnosti i ako postoji infekcija uzimanje antibiotika po antibiogramu.
      u obzir dolazi i koriscenje suplemenata.
      ako su tegobe samo od rektocele, onda proceniti da li u obzir dolazi neka od laparoskopskih operacija.