Poštovani! Obracam vam se jer zelim da pomognem prijatelju koji ima veliki problem. Usljed ranjavanja u toku posljednjeg rata, presjeceni su mu sjemenovodi (dijagnoza azoospermija) . Ozenjen je i razmisljaju i o vjestackoj oplodnji, ali je cuo da postoji mogucnost oplodnje i na sljedeci nacin: naime, informisan je od strane nekog od lijecnika da on spermu izlucuje sa urinom, te da postoji mogucnost da ubrizgavanjem urina u maternicu supruge, moze doci do zaceca. On je tu informaciju prihvatio sa rezervom, zbog cega je provjeravamo na svim mogucm mjestima, zbog cega se obracamo i vama. Dakle, pitanje glasi: da li je moguce zacece ubrizgavanjem urina u kojem se nalaze i spermatozoidi i ako je moguce kolika je mogucnost za to. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i srdacan pozdrav.

    Odgovoreno: 07. 12. 2011.
    • Poštovani,
      Ako su osteceni semenovodi onda nema spermatozoida u urinu. Inace ovo sto pitate i ne moze
      da se uradi.
      predlazem da se prijatelj obrati urologu koji ce proceniti uzrok azospermije.
      i da znate da se ako testisi prave spermatozoide do njih moze doci punkcijom ili testisa ili
      pasemnika i da se tako dobijeni spermatozoidi mogu koristiti u procesu van telesne oplodnje.
      metodom icsi se spermatozoid ubacuje u citoplazmu jajne celije cime se izvrsi oplodnja i
      potom se oplodjena jajna celija inplatira u matericu zene.