Poštovani, imam veliku dilemu u vezi sa tretmanom moje svekrve. Ona je žena od 75 godina obolela od zloćudnog tumaora mozga. Pre nekoliko meseci je imala i šlog moždanog stabla i bila je nepokretna neko vreme. Sada je kod kuće, polupokretna i koristi lekove za demenciju. Koliko je preporučljivo da u kućnim uslovima ona stalno ima kateter? To nama zaista olakšava održavanje njene higijene. Obzirom i na njeno psihičko stanje i nagle promene raspoloženja, kateter nam je olakšanje jer je jako nervozna kada su joj pelene mokre. Šta nam savetujete? Da li je potrebno povremeno praviti pauze? Na šta da obratimo pažnju? Hvala

    Odgovoreno: 01. 12. 2011.
    • Poštovana,
      Ako mozete koristiti stalni kateter onda je to najkomfornije i za vas i za bolesnicu.
      kateter treba redovno menjati. Bolesnicu pojiti i davati joj sto vise tecnosti. Koristiti urinarnu kesu.
      paziti da kateter ne iscupa. Povremeno davati antibiotike, uroantiseptike ili biljne lekove za dezinfekciju
      mokrace. Kateter se nosi stalno bez ogranicenja.
      ako ne mozete koristiti stalni kateter postoji i mogucnost stalne kateterizacije na 5-6 sati, sto je dosta
      zamornije i zahtevnije.
      zadnja mogucnost su i pampers pelene.